Олексій Кучеренко
персональний сайт

Як діє механізм PSO (ПСО), що це означає для громадян?

Олексій Кучеренко

Про тарифну політику взагалі і її перспективи – в інтерв’ю «ЕнергоБізнесу» народного депутата (партія «Батьківщина»), першого заступника комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, голови Тимчасової спеціальної комісії (ТСК) Олексія КУЧЕРЕНКА.

В Законах «Про ринок природного газу» і «Про ринок електричної енергії» передбачений так званий механізм ПСО. Перекладаю: ПСО – покладання спеціальних обов’язків, тобто уряд покладає спецзобов`язання на якісь господарюючі суб’єкти, якщо нериночні ціни небезпечні для вразливих верств населення, або взагалі для всього населення. 

В такому разі уряд може покладати спеціальні обов’язки по постачанню ресурсу природного газу, електроенергії, тепла  для населення за спеціальними регульованими цінами, тобто не за так званими ринковими цінами. А за встановленими урядом цінами передбачається теоретичний механізм компенсації з боку уряду, тобто з боку державного бюджету – втрат, збитків, які несе цей господарюючий суб’єкт.

ПСО і фатальна помилка уряду Шмигаля

— У 2021 році урядом Шмигаля була зроблена фатальна помилка, але зараз уряд зрозумів це і тому саме механізм ПСО поки що діє на постачання газу для населення. Встановлена спеціальна ціна для НАК «Нафтогаз» на газ для підприємств теплокомуненерго, щоб тариф на тепло для населення через ціну газу не збільшувався, для енергетики і гарячої води там, де є централізоване постачання, засноване на газі.  

В електроенергетиці це прайс-кепи, механізм покладання спеціальних обов’язків на державні компанії – «Укренерго» і «Енергоатом» – для того, щоб була у населення регульована ціна 2.64 грн/1 кВт, а не умовна ринкова, яка може сягати і 6-7 грн (в залежності від години і так далі).  

Тобто це можливість держави в особі уряду вручну регулювати ціну на життєво важливі для населення енергоносії. От вони і регулюють тарифи на тепло, газ, електроенергію для населення відповідно до типу економіки.

— Як довго таке «ручне регулювання» може тривати?

—  Насправді від цього нікуди не дітися. Це буде тривати стільки, скільки значна кількість, а може й більшість населення буде неспроможна платити ринкову ціну. Це пов’язано в першу чергу з тим, що доходи населення низькі і не відповідають європейським, а ринкові ціни наближаються до європейських. 

Для того, щоб не викликати соціально-політичний вибух, або кризу неплатежів, або ще якісь негативні моменти і застосовується цей механізм. Тому це може тривати доволі довго. 

І це є наріжним каменем протиріч між українським урядом та  політикумом і європейськими структурами, а також МВФ, які весь час від нас вимагають скасування ПСО і впровадження повністю ринкових цін на газ, тепло, електроенергію для населення. Ось тут ключовий момент протиріччя у нашому процесі євроінтеграції.

— Ви так обережно переконуєте, проте «безкоштовний сир може бути лише в мишоловці».

— Я прямо кажу, що зараз без механізму ПСО ми не обійдемося. Інша річ, що нинішній механізм я критикую. Коли його скасовували минулого разу, то уряд наробив багато дурниць, які в результаті сьогодні обернулися десятками, а то й сотнями мільярдів гривень. Якісь борги лягли на НАК «Нафтогаз», підприємства теплокомуненерго, на бюджети і так далі. 

Я б його робив абсолютно по-іншому. Зокрема щодо тарифів для ТКЕ. Це ті ж самі ціни на газ, які є ключовим фактором тарифів на тепло і гарячу воду (вони складають приблизно 70-75% їх собівартості). 

Законом заборонено змінювати і підвищувати тарифи на газ для населення і тарифи на тепло і на гарячу воду. Але в закон не потрапила чомусь холодна вода і навколо неї виник скандал. В закон чомусь не потрапила електроенергія, і саме тому уряд використав доступну нішу для того, щоб підвищити ціну для населення. 

Але Кабмін діяв згідно з законами України. 

Підпишіться на свіжі новини та публікації у: Facebook Telegram Instagram YouTube

Вас може також зацікавити:

Поширити:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!